Kategorie
Najnowsze
Popularne

Zapraszam Cię na Ello. Wchodzisz?

Właściwie to nie wiem, czy pisanie dziś o Ello ma sens. Serwis przecież był popularny w internetach wczoraj. I to jest chyba najlepsze podsumowanie mojego zdania na jego temat.

Czym jest Ello?

Funkcjonalnie serwis jest na poziomie dobrej pracy zaliczeniowej na trzecim, no może czwartym roku informatyki. Nie oferuje zupełnie nic, czego nie mają setki a może tysiące serwisów aspirujących do bycia społecznościówkami, jakie powstają każdego roku. Na plus można zaliczyć może design, choć i on nie każdemu będzie się podobał. Do tego UX jest tak wykręcony, że wielu nie-geekowych użytkowników może mieć problem z napisaniem posta czy wstawieniem zdjęcia.

Jedynym wyróżnikiem i zarazem motorem napędzającym rejestracje, jest manifest twórców, który jest określany jako anty-facebookowy. Tak, złe korporacje zarabiają na użytkownikach serwując im spersonalizowane reklamy oraz kradnąc ich prywatność. Nie chcemy być okradani, prawda? W takim razie przenieśmy się na Ello, oni nie będą na nas zarabiać.

Serwery nie rosną na drzewach

Niestety, świat nie jest tak piękny, aby ktoś mógł nam oferować usługi zupełnie za darmo. W Google, Facebooku czy innych portalach płacimy własną prywatnością. Dane na nasz temat są skrupulatnie gromadzone, przetwarzane i wykorzystywane, głównie w celach reklamowych. Nie wiadomo jednak, czy ktoś kiedyś nie użyje ich również w inny sposób, więc potencjalnie jest to wysoka cena, za możliwość bycia w kontakcie ze znajomymi.

Stąd pomysł na serwis, w którym nie będzie reklam a dane na temat użytkowników nie będą do niczego wykorzystywane wydaje się być bardzo dobry. Jak wiemy jednak, energia do zasilania serwerów nie powstaje z powietrza (no ok, wiem, że są wiatraki, wiem;)), więc ktoś za to musi zapłacić. Pomysł twórców ello jest taki, że zapłacą użytkownicy. Może nie wszyscy, ale ci, którzy będą chcieli coś więcej niż podstawowe funkcjonalności. I tutaj dochodzimy do spostrzeżenia, że jednak … za swoją prywatność w sieci będziemy musieli zapłacić. Nie oglądaniem reklam, nie przekazywaniem informacji na nasz temat bezdusznym bazom danych, ale normalnie, gotówką. Cash baby!

ello-wall

Hajs się musi zgadzać

Czy serwis społecznościowy pobierający opłaty ma szanse się utrzymać? Raczej jeszcze nie dziś. Może za kilka lat. Ale tak czy inaczej, musiałby być na prawdę świetny i oferować coś, czego nie można znaleźć łatwo gdzieś indzie. A co ma do zaoferowania Ello? Nawet nie będę wypisywał obecnych funkcjonalności oraz tych, które twórcy planują wdrożyć (choć nie zajęłoby to dużo miejsca). Powiedzieć, że lista jest biedna, to nic nie powiedzieć. Ciekawi mogą zobaczyć sami tutaj  klikając Feature list na górnej belce (niestety bezpośredniego odnośnika do listy nie udało mi się znaleźć).

Dla mnie Ello wygląda trochę na żart. Podobny do łańcuszka o konwencji berneńskiej i nie wyrażaniu zgody użytkowników na wykorzystywanie ich zdjęć przez Facebooka. Ludzie lubią się buntować, więc swoimi klikami przyłączają się do protestu. Za chwilę jednak o tym zapominają, bo tak na prawdę swoją prywatność w sieci mają, ekhem, gdzieś. I nie przestaną wrzucać do sieci zdjęć dzieci, fotek z zakrapianych imprez, nie przestaną się checkinować, nie wylogują się z fejsa.

Dla tego ja już dziś napiszę, może jeszcze troszkę na wyrost:
R.I.P. Ello. Fajnie, że byłeś, miałem zajęcie na kilkanaście minut. Do zobaczenia po drugiej stronie tęczy!

P.S.

Gdyby jednak moje przewidywania miały się nie sprawdzić, to dla potomnych zostawiam tu link do mojego profilu: https://ello.co/jarekm ;) A w sprawie elitarności – dość łatwo sobie „rozmnożyć” konta, więc jeżeli ktoś chciałby zaproszenie, to zapraszam do kontaktu – mogę wysłać właściwie dowolną ilość ;)

 • http://bnrroom.com/ Bartosz Rygielski

  zarejestrowany link wpisany można zapomnieć ;)

  • http://www.inter-seo.pl/ Jarosław Miszczak

   Ta, trzeba jeszcze podlinkować tylko ;)

 • Kamil IE

  Z chęcią przygarnąłbym zaproszenie :) iewarrior00@gmail.com

  • http://www.inter-seo.pl/ Jarosław Miszczak

   Poleciało :)

 • baribal

  Jesli można to też poprosze zaproszenie na mh.bariball@gmail.com. dzieki.

 • Jacol

  Ja też bym przygarnął zaproszenie :) takedi.com@gmail.com. Dzięki

 • Ania

  Też poproszę :) anna.bielecka.33@gmail.com

 • http://devagroup.pl Michał

  Użytkownicy zapłacą? Kto się w sieci martwi o prywatność? Ile jest takich osób świadomych? Jak dla mnie dzisiaj takie serwisy nie mają możliwości rozwoju, każdy myśli, że wszystko jest za free :)

SHARES