Kategorie
Najnowsze
Popularne

Uber w Polsce – będzie rewolucja na rynku taksówek?

Uber to amerykańska firma oferująca usługi transportowe, zbliżone co do zasady działania usługom taksówkarskim. Udostępnia aplikacje na smartfony pozwalającą zamówić przejazd za pomocą kilku tapnięć ekranu. Usługa debiutuje dzisiaj w Polsce, na razie wyłącznie w Warszawie.

Czym różni się Uber od standardowych korporacji taksówkarskich? Dla pasażerów wyróżnikiem jest możliwość zamówienia „taksówki” za pomocą dedykowanej aplikacji. Pozwala ona na podgląd dostępnych w okolicy kierowców (na podstawie naszej lokalizacji) wraz z informacją o szacowanym czasie dojazdu oraz samodzielny wybór szofera. Płatność za przejazd dokonywana jest poprzez aplikację (do której musimy podpiąć kartę kredytową).

Z punktu widzenia kierowców zasadniczą różnicą jest to, że aby jeździć dla Ubera nie potrzebują licencji, która jest potrzebna w przypadku pracy dla standardowej korporacji taksówkarskiej. Wystarczy mieć ukończone 21 lat i posiadać odpowiednie auto aby zacząć zarabiać na przewozie osób.

Jest to jednocześnie jeden z poważniejszych problemów Ubera w starciu z przepisami w poszczególnych krajach. W Hiszpanii usługa została uznana za nielegalną, podobnie było w Berlinie (choć decyzja ta została cofnięta). W Polsce przepisy również regulują możliwość świadczenia usług transportu osób. Zgodnie z przepisami takie usługi bez licencji taksówkarskiej można świadczyć samochodem, który może przewozić minimum 7 osób. Jestem ciekaw, w jaki sposób Uber obejdzie ten przepis.

Uber – jak zaoszczędzić na taksówce?

Wyróżnikiem Ubera są niskie ceny jakie przyjdzie nam zapłacić za przejazd. W dniu premiery ustanowiono ją na 5 zł za tzw. „trzaśnięcie drzwiami” oraz 1,40 zł za przejechany kilometr. Są to bardzo konkurencyjne ceny w stosunku do większości korporacji. Dodatkowym atutem jest możliwość wybrania auta jakim chcemy pojechać – na liście dostępnych kierowców widoczny jest model oraz rocznik samochodu. Niskie ceny oraz brak konieczności posiadania licencji przez kierowców to powody, delikatnie mówiąc, niechęci taksówkarzy do Ubera. W wielu miastach w których wprowadzono usługę, taksówkarze organizowali protesty a w niektórych przypadkach dochodziło nawet do zamieszek z tego powodu.

Czy Uber ma szansę przyjąć się w Polsce? O ile jego działalność nie zostanie sparaliżowana przez przepisy, moim zdaniem tak. Niskie ceny, możliwość wyboru samochodu, możliwość zamawiania taksówki przez aplikację – to wystarczające powody aby wróżyć sukces tej usłudze. Czekam, kiedy Uber zadebiutuje w Łodzi :)

  • kleszcz

    Nie wiem czy taksiarzy, ale na pewno dobiją polskie appki jak iTaxi Taxi5 itp.

  • Maetusz

    ja już widzę, jak się złotówy zaczną pieklić :) No i dobrze, niech będzie więcej konkurencji, może się jakoś taksówek poprawi.

SHARES