Kategorie
Najnowsze
Popularne

Zobacz jak twoją stronę widzi Google – nowa funkcja w GWT

Na coraz większej liczbie stron internetowych stosowane są rozbudowane skrypty JS. Często znacząca cześć zawartości witryny jest ładowana dynamicznie. Nie od dziś wiadomo, iż roboty Google nie zawsze potrafią sobie dobrze poradzić z obsługą zbudowany w ten sposób serwisów. W związku z tym, webmaster często nie jest w stanie przewidzieć jakie treści wyszukiwarka „zobaczy” a jakich nie. Google ogłosiło dziś wdrożenie narzędzia, które ma w tym pomóc.

Od dawna istnieje w Centrum Google dla Webmasterów narzędzie pozwalające wymusić na wyszukiwarce pobranie zawartości naszej strony oraz umożliwia natychmiastowe przesłanie jej do indeksu. Obok tej opcji, pojawiła się właśnie nowa – „Pobierz i zrenderuj”. Wynik jej działania możecie zobaczyć poniżej:

gwt-render-jarekm

Już na pierwszy rzut oka widać, iż narzędzie jest pomocne. Przetestowałem stronę główną swojego bloga i jak widać, wygląda ona inaczej niż w przeglądarce. Różnica wynika z blokady katalogu /wp-includes/ w pliku robots.txt.

Na takie właśnie problemy zwrócił właśnie uwagę Shimi Salant na blogu Google. Jeżeli plik robots.txt będzie blokował pobranie zawartości plików .JS, Google nie będzie w stanie jej przetworzyć i tym samym odzwierciedlić prawidłowego kształtu witryny. Innym problemem może być blokada robota na zewnętrznej witrynie, z której pobierane są zasoby, co ma miejsce dość często w przypadku popularnych bibliotek.

Google sugeruje umożliwienie dostępu dla robotów do wszystkich ładowanych zasobów z pominięciem tych nieistotnych (np. przycisków społecznościowych czy skryptów analitycznych). Ma to umożliwić prawidłową indeksację wszystkich treści witryny, również tych ładowanych dynamicznie. Udostępnione narzędzie z pewnością pomoże w szybkiej identyfikacji potencjalnych problemów z indeksowaniem i szybko odpowie na nurtujące nas pytanie: czy Google to zobaczy, czy nie?

Znajdziecie je w zakładce „Indeksowanie”->”Pobierz jako Google” w Centrum Google dla webmasterów.

SHARES