?>

Lodowiec Vatnajökull na Islandii

Lodowiec Vatnajokull Islandia

Lodowiec Vatnajökull to największy lodowiec Islandii i jeden z największych w Europie (a z pewnością największy pod względem objętości lodu). Małe jego fragmenty, jakie miałem przyjemność zobaczyć, zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

Vatnajökull znajduje się w południowo-wschodniej części Islandii. Aby do niego dojechać z Reykiaviku, trzeba sobie zarezerwować minimum 5-6 godzin, w zależności od warunków atmosferycznych. W zimie jest kilka miejsc, z których można rozpocząć wycieczkę na lodowiec, my startowaliśmy ze Skaftafell, łącząc treking po lodowcu z wizytą w jaskini lodowej.

Największy lodowiec w Europie

Na lodowcu Vatnajökull
Na lodowcu Vatnajökull

Vatnajökull ma powierzchnię 7 800 km kwadratowych, jest największym lodowcem w Europie pod kątem objętości (3 200 km sześciennych). Oznacza to, że lodu starczyłoby aby pokryć całą powierzchnię Islandii warstwą o grubości 30 metrów. Dla porównania, Polska ma powierzchnię ok. 3 razy większą niż Islandia, więc lodu wystarczyłoby aby pokryć całą Polskę 10 metrową warstwą. Sporo :)

Lodowiec zaczął się formować ok. 4 000 lat temu i cały czas się zmienia. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat niestety ulega skurczeniu, głównie z powodu oddziaływania człowieka na środowisko. Ostatnie 100 lat, to ponad 10% ubytku rozmiarów lodowca. Drugim powodem kurczenia się, są ukryte pod czapą lodu aktywne wulkany, z których ciepło powoduje topnienie lodu i powstawanie licznych rzek, które wypływają z lodowca.

Treking po lodowcu Vatnajökull

Chodziliśmy m.in rynnami wyżłobionymi w lodzie o głębokości nawet kilku metrów.
Chodziliśmy m.in rynnami wyżłobionymi w lodzie o głębokości nawet kilku metrów.

Przed rozpoczęciem wycieczki zostaliśmy wyposażeni w odpowiedni sprzęt – uprząż, raki, czekan i kask. Chodzenie po lodzie w takim rynsztunku nie sprawiało wiele trudności, jednak trzeba być uważnym, gdyż lodowiec poprzeszywany jest szczelinami. Wpadnięcie w te mniejsze może się skończyć upadkiem czy złamaniem nogi, większe grożą zjazdem kilka lub kilkanaście metrów wgłąb lodowca. Lepiej nie próbować :)

Dość spora szczelina lodowcowa;) Jak powiedział przewodnik - wystarczy wskoczyć, długi ślizg na tyłku i lądujesz w Chinach ;)
Dość spora szczelina ;) Jak powiedział przewodnik – wystarczy wskoczyć, długi ślizg na tyłku i lądujesz w Chinach ;)

Sama wycieczka nie była specjalnie wymagająca technicznie, choć można się było trochę zmęczyć. Od rana padał śnieg i widoki były ograniczone, jednak po ok. godzinie zdecydowanie się rozpogodziło i mogliśmy podziwiać majestat Vatnajökull. Fragment lodowca po którym chodziliśmy to jeden z jego jęzorów, spływających w kierunku oceanu. Kończy się on tzw. laguną lodowcową, czyli czymś na kształt jeziora, do którego wpadają odrywające się kawałki lodu.

Laguna lodowcowa - Islandia
Laguna lodowcowa

Wycieczka właściwie dla każdego, nie trzeba być specjalnie wysportowanym czy zaprawionym w trekingu, choć z mniejszymi dziećmi bym nie polecał. Na pierwszy raz na pewno dobrym pomysłem jest skorzystanie z wycieczki z przewodnikiem, szczególnie gdy pada śnieg i pogoda nie jest sprzyjająca. Jeżeli wybieracie się sami, koniecznie raki, może się przydać również czekan.

Lodowiec Vatnajökull z drona
Lodowiec Vatnajökull z drona
Lodowiec Vatnajökull z drona
Lodowiec Vatnajökull z drona